Contact Staff

RUSSELL BLVD. ELEMENTARY STAFF LIST 2013-14PRINCIPAL

Ed Schumacher

ASSISTANT PRINCIPAL

Amanda Bruckerhoff

PRESCHOOL

Lora Faiman

DEBBIE BAGLEY – INST. AIDE

Kristen Whelihan

PAULA SCHIMPF – INST. AIDE

KINDERGARTEN

Layla Cunningham

Lisa McBride

Linda Moore

Debbie Wood

1ST GRADE

Lydia Cassinghame

Maggie Drennan

Kim Euliss

Geanine Moyer

2ND GRADE

Julie Dunkin

Meg Gibson

Marcia Sprigg

Julie White

3RD GRADE

Jenna Cunigan

Cindy Hobbs

Christy Wohlbold

Kelly Zamarripa

4TH GRADE

Mary Arnett

Barb Beattie

Teresa Horrell

Kim Winkler

5TH GRADE

Dale Hobbs

Colleen Jones

Jenifer Smith

Kelly Off

SPECIAL EDUCATIONShanna Alexander Speech

Erica Shehade Speech

Nik Hargis MULTI CAT

Holly Kurtz Learning Disabilities

COUNSELOR

Candace Bricker

Lisa Fortner

SCHOOL PSYCHOLOGICAL EXAMINER

MOLLY STEBBINS

DANIELLE MORALES

PARAFROFESSIONALS

CHRISTINE FISCHER

TONI SHEARER

KRIS THRASHER

HOME SCHOOL COMMUNICATOR

TAMMY REDDEN

VOCAL MUSIC

JARED SMITH

P.E.

TOM WHELIHAN

ART

CARYTAYLOR

MEDIA CENTER

Anne Schoelz, MEDIA SPECIALIST

GINA BROADUS, MEDIA CLERK

SCHOOL NURSE

TANYA THOMPSON

SECRETARIES

TERRY FETTERLY

MARY LAMBERSON

MARY SHIFLEY

CAFETERIA

 JOLENE CLEVELAND – MANAGER

SUSAN CLAEYS – COOK

WILLOW JAMES – CASHIER

LINDA WASHINGTON – COOK

CUSTODIANS

MIKE WILDMAN – HEAD CUSTODIAN

GEORGE CONNESS

DIANNE HADUSEK

TEACHER INTERNS EMILY ECK

JENNA KELLISON

CODY MASON

BRIGID OBERLIN

PLAYGROUND-LUNCHROOM SUPERVISORS

CONNIE CHINNI

JEANNIE HAYWARD

ERIC KNUTSON

HUDA NAWAF

BOBBIE WELLS

Russell Staff
RUSSELL BLVD. ELEMENTARY STAFF LIST 2013-14

PRINCIPAL
Ed Schumacher
ASSISTANT PRINCIPAL

Amanda Bruckerhoff

PRESCHOOL

Lora Faiman

DEBBIE BAGLEY – INST. AIDE

Kristen Whelihan

PAULA SCHIMPF – INST. AIDE

KINDERGARTEN

Layla Cunningham

Lisa McBride

Linda Moore

Debbie Wood

1ST GRADE

Lydia Cassinghame

Maggie Drennan

Kim Euliss

Geanine Moyer

2ND GRADE

Julie Dunkin

Meg Gibson

Marcia Sprigg

Julie White

3RD GRADE

Jenna Cunigan

Cindy Hobbs

Christy Wohlbold

Kelly Zamarripa

4TH GRADE

Mary Arnett

Barb Beattie

Teresa Horrell

Kim Winkler

5TH GRADE

Dale Hobbs

Colleen Jones

Jenifer Smith

Kelly Off

SPECIAL EDUCATION

Shanna Alexander Speech

Erica Shehade Speech

Nik Hargis MULTI CAT

Holly Kurtz Learning Disabilities

COUNSELOR

Candace Bricker

Lisa Fortner

SCHOOL PSYCHOLOGICAL EXAMINER

MOLLY STEBBINS

DANIELLE MORALES

PARAFROFESSIONALS

CHRISTINE FISCHER

TONI SHEARER

KRIS THRASHER,?a>

HOME SCHOOL COMMUNICATOR

TAMMY REDDEN

VOCAL MUSIC

JARED SMITH

P.E.

TOM WHELIHAN

ART

CARYTAYLOR

MEDIA CENTER

Anne Schoelz, MEDIA SPECIALIST

GINA BROADUS, MEDIA CLERK

SCHOOL NURSE

TANYA THOMPSON

SECRETARIES

TERRY FETTERLY

MARY LAMBERSON

MARY SHIFLEY

CAFETERIA

 JOLENE CLEVELAND – MANAGER

SUSAN CLAEYS – COOK

WILLOW JAMES – CASHIER

LINDA WASHINGTON – COOK

CUSTODIANS

MIKE WILDMAN – HEAD CUSTODIAN

GEORGE CONNESS

DIANNE HADUSEK

TEACHER INTERNS EMILY ECK

JENNA KELLISON

CODY MASON

BRIGID OBERLIN

PLAYGROUND-LUNCHROOM SUPERVISORS

CONNIE CHINNI

JEANNIE HAYWARD

ERIC KNUTSON

HUDA NAWAF

BOBBIE WELLS

               

Comments are closed.